Kuvvetli Gökgürültülü Sağanak Yağışlı

16°C
Konya

Google News İhbar Hattı Whatsapp Bip Telegram Telefon
Konya İçin Namaz Vakti
07:04
Öğleye Kalan Süre
KONYA
05 TEMMUZ 2022
6 Zilhicce 1443
İmsak03:40
Güneş05:26
Öğle13:00
İkindi16:52
Akşam20:23
Yatsı22:02
Google News Whatsapp Bip Telegram Telefon

Ah şu elalem yok mu?

Kayıt Tarihi: 19.06.2022 18:39 - Son Güncelleme: 04.07.2022 21:06
YAZI
A

Çocukluğundan itibaren peşini bırakmayan Hayatın her döneminde bir şekilde karşına çıkan yeni kararlar almak istediğinde engelleyen annene babana olur olmadık şeyler anlatan ah şu elalem yok mu? 

Dünyanın neresine gidersen git her toplumda değişik seviyede veya içeriklerle insanın karşısına çıkar sevgili elalem. 

Yaşanılan toplum değerlerine, kültürüne, alışkanlıklarına, yaşam şartlarına göre değişkenlik gösterse de insanların yaşamlarını ciddi şekilde etkiler. 

Elbette her toplumun bir değer yargısı kültürel yapısı yaşam şekli alışkanlıkları farklıdır bunlardan bağımsız yaşayamayız ancak toplumdaki değer yargıları alışkanlıkları da oluşturan yine insanlar yani toplumun parçası biziz. Eğerki toplumun değerleri ve yazılı olmayan yasaları olmazsa ciddi bir kaos ve çatışma ortamı olması da kaçınılmaz bir durum olacağı ortada. Yaşadığın toplumun kurallarına uyup çocukluktan itibaren farkında olmadan öğrendiğin aslında sana hiç uymayan aslında hiç kimseye uymayan saçmalıklardan kurtulmak çokta zor değil bazen olayların ve kişilerin dışına çıkarak yaptıklarını veya olan bitene uzaktan bakabilme becerisi kazanmak ve bu beceriyi öğrenmek şart yoksa Hiçbir fikri olmadan sadece öğretilenlerle yaşayan yani eline bir not tutuşturulmuş ve öyle yaşaman gerekiyor muş gibi bütün bir hayatını heba etmiş olursun.

Elalemi dinleyerek ne mantığımızı ne de duygularımızı olduğu gibi aktarabildik. Peki kendi hayat sorumluluğuna almak doğrularıyla yanlışlarıyla kabul etmek daha mı zor yoksa böyle yaşamaya mı devam edelim? Tabii ki hayır.

Elalemden bağımsız duygu ve düşüncelere sahip olduğumuzu düşünürsek sizi rahatsız eden davranışlarda bulunan insanlara ve bu davranışların sizde ortaya çıkardığı duygulara dur diyebilme becerisine sahip olabilmeliyiz. 

 ⁃ Ama şimdi içimden gelenleri söylersem ayıp olur en iyisi hiç konuşmayayım.

 ⁃ Aman çocuğum beni ele güne rezil etme.

 ⁃ Ama bu yaşa kadar gelmişte değişmemiş bundan sonra mı değişecek neyse onun dediği gibi yapalım?

 ⁃ Aman dışarıya açık vermeyelim arkamızdan konuşmasınlar.

 ⁃ O iş olmaz başka bir iş düşün. vb pek çok cümleye çocukluğumuzdan itibaren maruz kaldık belki de hala da devam ediyor. 


Sizi rahatsız eden ne olursa olsun kibar ama ciddi bir şekilde karşınızdakine söyleyin. Bir başkasının özel alanına müdahale etmiyorsanız başkalarının da sizin özel alanınıza sizin izniniz olmadan girmesine müsaade etmeyin. Yapmayı planladığın şeyler önce kendine Ve bir başkasına zarar vermiyorsa sizi ya da ailenizi utandırmıyorsa elaleme danışmaktan vazgeçin. Onay alma ihtiyacı duyuyorsanız, birilerine fikir soracak noktadaysanız belki tam olarak emin değilsiniz belki de eyleme geçmek için zamana ihtiyacınız var demektir. Öyleyse kendinize zaman tanıyın. 


Hayat senin hayatın ve yaşamdaki tüm sorumluluklar sana ait dolayısıyla sonuçlarından da sen sorumlusun. Yaşam sorumluluğunu almak elalem ile uğraşmaktan emin ol çok daha kolay. Bir başkası için doğru olan şeyi hiç sorgulamadan sorgusuz sualsiz kabul etmek zorunda değilsin. İnsanlar kendi yapamadıkları şeyi senin de yapmanı veya başarmanı istemezler ve bunu sana söylemezler zaten bunun farkında da değillerdir yani bu duygularını fark etmezler onun için elalem uğruna hayallerinden vaz geçme. Karşındaki kişinin konulara ve olaylara bakış açısı birebir seninki ile aynı olamaz her bireyin dünyayı algılayış ve yaşayış biçimi farklıdır. Kendi cevaplarınız doğrultusunda hayatınıza yön vermekten korkmayın ve cesur olun. Elalem her zaman koruyucu kollayıcı yapısıyla sana engel olmaya çalışacaktır. Verdiğin kararlardan eminsen bazen duymamak en güzeli. Sen kendi iç sesinle yeni bir elalem oluşturabilirsin. Sevgilerimle.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Duygu Özer

Duygu Özer

Yazarın Diğer Yazıları