Çok Bulutlu

12°C
Konya

Konya İçin Namaz Vakti
00:15
Sabah Namazına Kalan Süre
KONYA
06 EKİM 2022
10 Rebiülevvel 1444
İmsak05:23
Güneş06:43
Öğle12:43
İkindi15:59
Akşam18:34
Yatsı19:49
Kadın - Moda Bilim -Teknoloji - Savunma Enerji Emlak - Konut Otomobil Yemek Tarifleri

KIYMETLİ ÇOCUKLAR

Kayıt Tarihi: 18.09.2022 16:29 - Son Güncelleme: 05.10.2022 02:14
YAZI
A

Çocuklar, çocuklarımız hayatta en çok kıymet verdiklerimiz en değerlilerimiz.

Bir dediklerini iki etmemeye çalışırken önceliklerimize en üst sıralara onları yerleştiririz. Kendimiz için istek ve planlarımızı erteleriz ancak çocuklarımızın isteklerini ertelemeye gönlümüz razı olmaz.

Her birimiz yani anne baba olarak aslanlar, krallar, prensesler yetiştiririz. Peki ya başkasının çocuğu?

Onlar da kendi anne babalarının yanında aslan, kral, prenses değiller mi?

Çocuklarımızı takdir ederek yücelterek büyütmek tabii ki güzel bir şey ancak hepimizin eksik veya noksan tarafları yok mu?

Şöyle bir çevrenize bakın ya ebeveynler evlatlarını çok kusursuzlaştırıyor ya da çok eleştiriyorlar ilginç olan da bu söylemlerine inanıyor olmaları.

Elbette her çocuk çok kıymetli ama “her çocuk” çok kıymetli sadece benim çocuğum değil. Kendi çocuğumu bu kadar yüceltirken çocuğumun arkadaşını, incitmesi veya akranlarına zorbalık uygulaması hatta arkadaşının eksik veya zayıf yönlerini alay konusu yapıyorsa, ben çocuğumu gerçekten doğru yetiştirmiş olur muyum?

Eğitim ailede başlar ve elbette değerleri öğrenmek de ailede başlar. Pek çok anne baba ne yazık ki bunu sorun olarak görmezler.

Eğer bir evin içerisinde ebeveynlerden biri diğerine kırıcı, incitici veya alaycı konuşmalar yapıyorsa o ev içerisinde büyüyen çocuğun da elbette öğrendiği dil bu olduğu için öğrendiklerini ebeveynlerine, kardeşlerine ve akranlarına uygulayacaklardır. Kırıcı söylemleri normalleştirmiş olacaklardır.

Arkadaşının akademik başarısını, fiziksel görünümünü, konuşmasını, ten rengini, ayakkabısının/ çantasının markasını vs vs pek çok farklılıklarını özellikle de güçsüz gördükleri akranlarına fiziksel ve sözlü saldırı da bulunacaklardır. Çünkü çocuk gördüğünü kopyalar ebeveynlerinden ne görüyorsa onu yapacaktır.

Empati kurabilmeyi öğretmek biz anne babaların sorumluluğudur. Kendisini bir başkasının yerine koyabilmeyi öğrenebilmesi için çocuğu empati yapmaya teşvik etmek gerekir.

Çocuklar okulda birbirlerinin kıyafetleri veya okul malzemelerinin markasını kıyaslıyorlar. İstedikleri veya popüler markalara sahip olmadıklarımda da kendilerini yetersiz hissediyorlar. Terlikle olan kısım ise bu durumun sessiz bir istila gibi tüm çocuklarımızı yavaş yavaş etkisi altına almaya başlamış olmasıdır.

Popüler markaları kullanıyor olmanın bir ayrıcalık yarattığı düşüncesi ve bu markaları kullanmayanları da alay konusu haline getiriyor olmaları da durumun diğer üzücü ve tehlikeli boyutudur.

Yapmamız gereken önecelikle örnek bir anne baba olmak, aile içersinde, sosyal çevremizde söylemlerimize dikkat etmek marka giyinmenin kişiliğimizin bir parçası olmadığını dahası karakterin marka ile ölçülmediğini biz yetişkinler fark etmeliyiz.

Empati kurmanın, kalp kırmamanın, şefkatin, merhametin her şeyden kıymetli olduğunu, insan olmanın zor , insan olarak kalmanın da çaba gerektirdiğini önce biz anne babalar bilmeliyiz ve çocuklarımıza yaşayarak öğretmeliyiz.

Keyifli bir hafta dilerim. Sevgilerimle…

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Duygu Özer

Duygu Özer

Yazarın Diğer Yazıları